- Resor- Sydafrika (ZA)

Clos Malverne Wine Estate, Sydafrika

Clos Malverne Wine Estate, Sydafrika

Loading

Denna sida har uppdaterats den 24 maj, 2026; CEST 10:42

En fantastisk dag av vänskap och smaksensationer

Morgonen i Somerset West vaknade långsamt. Vi slog oss ner på den övre terrassen för en frisk frukost, medan solen började värma upp det sydafrikanska landskapet. Från vår plats hade vi en perfekt överblick över poolområdet, där den rejäla poolbaren i bortre änden lovade svalka senare under dagen. Men förmiddagens fokus låg på det stundande mötet med våra vänner, Helen och Magnus, och den väntande lunchen i Stellenbosch.

Devon Valleys dolda pärla

Vi styrde bilen mot Clos Malverne, en familjeägd vingård som ligger inbäddad i den lummiga och rofyllda Devon Valley. Det är en plats känd för sitt "basket-press"-hantverk och sin förmåga att kombinera gastronomi med fantastiska vyer.

Väl på plats mötte vi upp Helens bror Peter och hans sambo Katarina. Det blev ett kärt återseende med samtal om deras spännande vardag i Sydafrika, där de genom sitt upplevelseföretag visar besökare det bästa av regionen – ofta från en cykelsadel, med tanke på Peters förflutna som proffscyklist.

En symfoni för sinnena

Restaurangen på Clos Malverne är prisbelönt, och vi förstod snabbt varför när vi fick vårt bord vid de stora panoramafönstren. Utanför bredde vinstockarna ut sig i prydliga rader över de böljande kullarna, inramade av de dramatiska bergen i fjärran.

Menyn var en lockande läsning av lokala råvaror och kreativa smaker. Efter mycket funderande föll valet på deras berömda "Food and Wine Pairing" – en fyrarätters avsmakningsmeny där varje tallrik var skräddarsydd för att lyfta fram gårdens specifika viner.
Runt bordet avlöste skratten varandra. Det är något visst med att sitta i en miljö där naturen utanför fönstret matchar kvaliteten på det som ligger på tallriken. Vi njöt av allt från krispiga vita viner till gårdens stolthet, deras Cape Blend. Mätta och belåtna dröjde vi oss kvar i den goda stämningen innan vi slutligen tog farväl av Peter och Katarina på den solstekta parkeringen.

Kvällslugn i Somerset West

När vi återvände till vårt "borgliknande" hem i Somerset West, sänkte sig ett behagligt lugn. Eftermiddagen spenderades vid poolkanten, där poolbaren blev en naturlig samlingspunkt för att bara smälta dagens intryck.

Trots den generösa lunchen gjorde sig hungern påmind när mörkret föll över Kaplandet. Jag och Anna dukade återigen upp på terrassen. Under en stjärnklar himmel njöt vi av en enkel men lyxig kvällsmat, toppad med de sötaste, solmogna jordgubbar man kan tänka sig.

Medan ljusen fladdrade i kvällsbrisen började diskussionen: Vilken vingård står på tur imorgon? I det här området tar äventyren aldrig slut, men för just ikväll var vi mer än nöjda med dagens upplevelser.

Om du gillade inlägget så klicka på "gilla" ikonen som är en "tumme upp" här nedanför till vänster. Du får gärna kommentera eller fråga något genom att skriva en kommentar i kommentarsfältet nedanför.

Dela detta inlägg

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *